پست وبلاگ

بلاکچین یا زنجیره بلوکی (Blockchain) چیست؟

بلاکچین یا زنجیره بلوکی (Blockchain) چیست؟

شاید با شنیدن بلاکچین یا زنجیره بلوکی (Blockchain) تصور کنید که مانند ظاهر اسمش تعریف سخت و غیر قابل فهمی دارد، درصورتی که واقعا چنین نیست. بلاکچین یعنی زنجیره و توالی از بلوک ها و این بلوک ها، پکیج هایی هستند که هر چیزی(در اصطلاح رایج، داده (data)) را میتوانند شامل شوند.

بلاکچین (Blockchain) - جیبی مگ

ساختار کلی بلاکچین (از ویکی پدیا)

حال بدون هرگونه حرف اضافی یک مثال میزنیم تا بفهمیم بلاکچین واقعا چیست.

درختی را در ذهن خود مجسم کنید، این درخت شامل تنه(ساختار کلی)، شاخه ها و برگ های(همان بلوک های زیرمجموعه و سلولهای برگ همان اطلاعات یا داده ها هستند) کاملا مشابه است. یعنی شما با دیدن یک برگ میتوانید بفهمید که دیگر برگهای درخت چگونه اند و چه ویژگی و خصوصیاتی دارند. حال برای نزدیک شدن به مفهوم اصلی بلاکچین و درک امنیت آن یک گام جلوتر میرویم؛ اگر درخت ما برگهایش را با یکدیگر مقایسه کند چه؟ در این صورت اگر حشره مزاحمی(مثلا یک هکر) به یکی از برگها نشست و به آن صدمه ای وارد کرد، از آنجا که شاخه درخت هوشمند ما پیوسته به مقایسه میپردازد، میفهمد که این برگ در حالت نرمالی قرار ندارد و بهمین دلیل اقدام به بازسازی آن میکند.

با توجه به مثال بالا تفاوت بین بلوک ها شناسایی میشود و ایرادات برطرف میگردد و چنانچه سلولی به برگی اضافه شود (دیتای جدید) شاخه درخت از آن نمونه ای در دیگر برگها قرار میدهد. پس بطور خلاصه بلاکچین ضمن تمرکز زدایی اطلاعات به امنیت آن هم اهمیت بالایی داده و شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده‌ است.

اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت کوین اتفاق افتاده‌ است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌ است.  که بصورت مفصل در پست ارزهای رمزپایه یا کریپتوکارنسی (cryptocurrencies) به آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلوکی (Blockchain) بسیار متنوع است و میتوان در صورت تامین زیرساخت ها، از آن در بسیاری از کاربردهای مالی و غیرمالی مانند بانک ها، پولهای دیجیتال، بیمه و بانکداری، پزشکی و… استفاده نمود.

درباره ی محمود هاشمی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *