پست وبلاگ

کلان داده (big Data) چیست؟

کلان داده (big Data) چیست؟

قبل از تعریف کلان داده (big Data) بهتر است به اهمیت داده ها و نوع ذخیره سازی آن ها بپردازیم.

ذخیره سازی عمومی اطلاعات طول عمر بالایی ندارد و بطور کل داده ها به ۲صورت آنالوگ و دیجیتال ذخیره سازی میشوند. برای مثال نوارهای کاست نمونه ای از حامل های اطلاعات آنالوگ بودند و هارددیسک ها نمونه ای از ذخیره سازهای دیجیتال اطلاعات هستند.

رشداطلاعات

همانطور که در تصویر بالا مشهود است، حجم اطلاعات ذخیره شده دیجیتال با رشد بالایی در پیش است و ذخیره سازهای آنالوگ با مرور زمان در حال حذف شدن هستند. سوالی که پس از مشاهده این تصویر به ذهن میرسد این است که

“پایان کار کجاست؟ و این رشد عظیم ذخیره سازی دیتا عموما خوب است یا بد؟”

پاسخ به این سوال را میتوان از ۲بعد، “فنی” و “اجتماعی” مورد بررسی قرار داد بدین معنا که در بعد فنی، افزایش ذخیره سازی اطلاعات در واقع نتیجه ذخیره سازی اطلاعات شخصی، اشتراک گذاری و دسترسی ساده تر اطلاعات است که در برآورد آن پیروزی راهبرد و فعالیت های صنعت الکترونیک و کامپیوتر است. از بعد اجتماعی نیز باید به خود بگوییم این حجم بالای اطلاعات آیا در زندگی روزمره ما تاثیر مثبتی گذاشته و یا به زبان ساده تر موجب آسایش و راحتی بیشتر ما شده است؟ که باید گفت با توجه به کاربردها و تعریف کلان داده/بیگ دیتا، بله (حتما با خود میپرسید چـگونه؟  پس تا آخر بخوانید)

 

کلان داده (big Data) چیست؟
به حجم زیادی از داده ها اطلاق میشود که طبق تعریف دارای این خواص ۵گانه باشد: حجم بالا، تنوع داده، سرعت بالا، قابل اطمینان و دارای ارزش. این اطلاعات و داده ها میتوانند در قالبی مانند متن، صوت و تصویر و… باشد. از نمونه های ملموس که حجم بالایی از اطلاعات در اختیار دارند میتوان به شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها اشاره کرد.

این حجم بالا از اطلاعات و داده ها به تنهایی و عملا، هیچ ارزشی ندارند، بلکه پردازش و خروجی تحلیل های صورت گرفته بر روی این اطلاعات است که به آن ارزش میبخشد و واژه بیگ دیتا را دارای معنا و مفهوم میسازد.

هدف کلی بر این است که با فیلتر، صحت سنجی و آنالیز دقیق دیتاهای موجود و با بکارگیری مباحث هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و با تکیه بر اصول اخلاقی و حفظ و امنیت اطلاعات کاربران، رفتار و علایق و ویژگیهای آنان را مورد بررسی قرار داد و از نتایج بدست آمده؛ زندگی آسوده تر و بهتری را برای انسان ها رقم زد.

به عنوان مثال و همانطور که در مقاله “کاربردهای کلان داده ها” آمده است یکی از زمینه های مورد استفاده کلان داده (big Data)، در بخش “سلامت” است که در آن با جمع آوری داده های افراد و با توجه سابقه پزشکی ثبت شده درمراکز درمانی میتوان به برخی از بیماریها (مانند سرطان) که ممکن است فرد در آینده به آن مبتلا شود پی برد.

درباره ی محمود هاشمی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *